Sędzia pływania

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Komisja sędziowska Igrzysk Olimpijskich - Londyn 2012

Centrum sportów wodnych - IO Londyn 2012

Na stronie internetowej FINA opublikowana została lista sędziów nominowanych na igrzyska olimpijskie w Londynie. Do sędziowania konkurencji pływackich na basenie nominowanych zostało 35 sędziów międzynarodowych (w tym 13 sędziów z Wielkiej Brytanii). Do tej listy należy również dodać członków Komitetu Technicznego Pływania FINA, spośród których wybierani będą sędziowie główni i sędziowie stylu. Zgodnie z GR 9.5.1 przewodniczący, honorowy sekretarz i delegat biura FINA będą zasiadać w komisji nadzorującej przebieg zawodów.

Funkcję startera pełnić będą:

  • Paul Memont (USA) - nominowany przez FINA, starter tegorocznych Mistrzostw Świata Juniorów w Limie,
  • Robin Butterfield (Wielka Brytania) - nominowany przez gospodarza.
Ciekawostką jest fakt, że różnica wieku pomiędzy Memontem a Butterfieldem wynosi aż 33 lata. Robin ma zaledwie 28 lat, w 2008 roku ASA (związek pływacki Wielkiej Brytanii) włączył go do programu szkoleniowego dla kandydatów na sędziów międzynarodowych. Po trzech latach Robin znalazł się na liście sędziów FINA nr 16. Jak podaje strona internetowa Darlington A.S.C. (klubu w którym niegdyś pływał Butterfield) Robin będzie również sędzią na Mistrzostwach Wielkiej Brytanii, które odbędą się w marcu i będą jednocześnie zawodami kwalifikacyjnymi do Igrzysk Olimpijskich.

Niestety wśród sędziów konkurencji pływackich nie znalazł się żaden Polak. Miłą wiadomością jest natomiast informacja dotycząca możliwej nominacji Radosława Koryzny na neutralnego sędziego piłki wodnej (ostateczna decyzja zależy najprawdopodobniej od awansu reprezentacji Polski, a właściwie jego braku).

Pełna lista powołanych sędziów (do wszystkich dyscyplin FINA) dostępna tutaj.