Sędzia pływania

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

BCT Gdynia Marathon 2012

Logo BCT Gdynia Marathon 2012

25 sierpnia 2012 odbyła się druga edycja BCT Gdynia Marathon. Czternastu zawodników rywalizowało na liczącej 18,5 km trasie z Helu do Gdyni. Wśród nich wiele gwiazd światowego i polskiego pływania na wodach otwartych.

Również wśród sędziów nie zabrakło znanych i doświadczonych osób. W skład komisji sędziowskiej wchodzili sędziowie międzynarodowi pływania na wodach otwartych: Paul Kendall (Wielka Brytania) i Rolf Ingold (Szwajcaria), polscy sędziowie międzynarodowi: Anna Staroń i Waldemar Kilian, członkowie PKS PZP: Joanna Puchalska i Ryszard Nowak oraz sędziowie związkowi i okręgowi.

Czternastu sędziów (tylu ilu zawodników) znajdowało się w motorowych łodziach asekuracyjnych, skąd obserwowali przez cały czas trwania wyścigu przydzielonego zawodnika. Na każdej łodzi oprócz sternika i sędziego znajdował się również ratownik oraz trener zawodnika.

Trójka sędziów, pod kierownictwem Ryszarda Nowaka, odpowiadała za pomiar czasu i ustalenie kolejności zawodników na mecie. Pomiar czasu odbywał się automatycznie z wykorzystaniem transponderów (mocowanych na kostce u nogi). Zapasowym źródłem czasów były ręczne czasomierze.

Meta wyścigu znajdowała się na plaży, ok 1-2 metrów od brzegu. W związku z tym finiszujący zawodnicy musieli wybiegać z wody i dopiero w momencie przejścia przez metę, a właściwie nadepnięcia na matę pomiaru czasu, następowało zatrzymanie czasu. Niestety nie przygotowano mety takiej jak te używane np. w trakcie mistrzostw świata czy igrzysk olimpijskich, które umożliwiają kończenie wyścigu napłynięciem na metę.

Meta wyścigu na MŚ w Szanghaju 2011

Po lewej meta wyścigu BCT Gdynia Marathon 2012, po prawej Open Water Gate - urządzenie do automatycznego pomiaru czasu w pływaniu na wodach otwartych opracowane przez firmę Omega

Impreza od strony organizacyjnej przygotowana była bardzo dobrze. Zadbano przede wszystkim o bezpieczeństwo zawodników gwarantując indywidualną asekurację w trakcie wyścigu i opiekę medyczną po jego ukończeniu. Zaraz po badaniu zawodnicy mogli skorzystać z dostępnych na miejscu przebieralni znajdujących się w dużych namiotach przy mecie wyścigu. Organizator zapewnił również ciepłe posiłki dla zawodników wydawane również w okolicach mety. Posiłki i napoje dostępne były również dla członków komisji sędziowskiej.

Strona internetowa zawodów

Regulamin zawodów

Galeria zdjęć przedstawiających pracę komisji sędziowskiej

Komisja sędziowska BCT Gdynia Marathon 2012

Komisja sędziowska i organizatorzy BCT Gdynia Marathon 2012