Sędzia pływania

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Pływanie sposobem na grzbiecie w konkurencji stylem dowolnym

Przed rozpoczęciem wyścigu na 100 metrów stylem dowolnym jeden z zawodników, na długi gwizdek sędziego głównego, wszedł do wody i ustawił się jak do startu w stylu grzbietowym. Procedura startu była kontynuowana, zawodnicy wystartowali. Wcześniej wspomniany pływak pokonał dystans zgodnie z przepisami stylu grzbietowego, jednak tuż przed ukończeniem ostatniej długości basenu obrócił się na piersi i dotknął ściany.

Inspektor nawrotów na torze, na którym startował ten zawodnik, zgłosił uwagę o następującej treści "dotknięcie ściany nie w położeniu na plecach na zakończenie wyścigu".

Czy postępowanie komisji sędziowskiej było prawidłowe? Czy zawodnik powinien zostać zdyskwalifikowany?

W trakcie wyżej opisanego wyścigu miały miejsce dwa błędy sędziów:

  1. sędzia główny i starter nie zareagowali na nieprawidłowe postępowanie zawodnika (zajęcie pozycji startowej w wodzie, a nie na słupku), nie przerwali procedury startu, a zamiast tego zezwolili na start,
  2. inspektor nawrotów zgłosił uwagę odnośnie stylu innego niż ten, w którym konkurencja się odbywała.

Ad 1. Przepis SW 4.1 mówi, że "start w wyścigach w stylu dowolnym, klasycznym, motylkowym i zmiennym rozpoczyna się skokiem ze słupka". Zawodnik popełnił błąd zajmując pozycję w wodzie (jak w stylu grzbietowym). Sprawa dyskwalifikacji nie jest jednak oczywista.

Przepisy USA Swimming (które nie są oczywiście w mocy w Polsce) podają, że "zawodnik nie powinien być zdyskwalifikowany, za niezgodną z przepisami pozycję startową jeżeli wyścig został rozpoczęty. Wyegzekwowanie prawidłowej pozycji startowej jest odpowiedzialnością startera".

Ad 2. Zawodnik musi przestrzegać przepisów stylu w jakim rozgrywana jest konkurencja, a w stylu dowolnym dotknięcie ściany może nastąpić dowolną częścią ciała w dowolnej pozycji (na piersiach, na plecach, na boku).

Oryginalne brzmienie przepisu:
A swimmer shall not be disqualified for an illegal starting position at the start if the race is permitted to proceed. Enforcement of the correct starting position is the responsibility of the Starter.

Przepisy USA Swimming znajdziesz tutaj.