Sędzia pływania

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Polscy sędziowie międzynarodowi

FINA

FINA co dwa lata ogłasza listę sędziów międzynarodowych z rozbiciem na dwie grupy: sędziów głównych i starterów. Uprawnienia udzielane są na okres czterech lat.

Aktualnie obowiązują lista nr 18 (2015 - 2018) i lista nr 19 (2017 - 2020).

Sędzia główny (referee)

  • Sławomir Cybertowicz, Wielkopolski OZP (lista nr 18)
  • Beata Gałuza, Warszawsko - Mazowiecki OZP (lista nr 18)
  • Waldemar Kilian, Śląski OZP (lista nr 18)
  • Ewa Furman, Podkarpacki OZP (lista nr 19)
  • Zofia Kozina-Oloś, Opolski OZP (lista nr 19)
  • Mirosława Legutko, Małopolski OZP (lista nr 19)

Starter (starter)

  • Jarosław Jankowski, Lubuski OZP (lista nr 19)
  • Paweł Wiśniewski, Małopolski OZP (lista nr 19)

World Para Swimming

Międzynarodowa Federacja Pływania osób z niepełnosprawnością (WPS) przyznaje uprawnienia sędziego międzynarodowego na okres czterech lat. WPS wyróżnia dwie funkcje sędziowskie: sędziego stylu i startera, przy czym sędziowie stylu mogą również pełnić funkcję sędziego głównego.

Pełną listę sędziów międzynarodowych World Para Swimming można zobaczyć tutaj.

Sędzia stylu (judge of stroke)

  • Marek Grzywacz, Warszawsko-Mazowiecki OZP (2018-2021)
  • Jakub Krzywda, Wielkopolski OZP (2018-2021)

Starter (starter)

  • Paweł Wiśniewski, Małopolski OZP (2014-2018)

Byli sędziowie międzynarodowi FINA:
  • lista nr 17 (2013 - 2016)
    • Ewa Furman, Podkarpacki OZP - sędzia główny
    • Zofia Kozina-Oloś, Opolski OZP - sędzia główny
    • Mirosława Legutko, Małopolski - sędzia główny
    • Jarosław Jankowski, Lubuski OZP - starter
    • Paweł Wiśniewski, Małopolski OZP - starter
  • lista nr 16 (2011 - 2014)
    • Anna Staroń, Małopolski OZP - sędzia główny
    • Beata Gałuza, Warszawsko - Mazowiecki OZP - sędzia główny
    • Waldemar Kilian, Śląski OZP - sędzia główny
  • lista nr 15 (2009 - 2012)
    • Ewa Furman, Podkarpacki OZP - sędzia główny
    • Piotr Bujak, Lubelski OZP - starter
    • Paweł Wiśniewski, Małopolski OZP - starter
  • lista nr 14 (2007 - 2010)
    • Bartosz Fabijańczyk, Łódzki OZP - sędzia główny
    • Zofia Kozina-Oloś, Opolski OZP - starter
  • lista nr 13 (2005 - 2008)
    • Witold Kuczmiński, Śląski OZP - sędzia główny
    • Eugeniusz Waraksa, Warszawsko - Mazowiecki OZP - sędzia główny
    • Bogdan Ciundziewicki, Pomorski OZP - sędzia główny
    • Andrzej Wiśniewski, Małopolski OZP - starter