Polscy sędziowe międzynarodowi

Wszystko o sędziowaniu pływania!

FINA

FINA co dwa lata ogłasza listę sędziów międzynarodowych z rozbiciem na dwie grupy: sędziów głównych i starterów. Uprawnienia udzielane są na okres czterech lat.

Aktualnie obowiązują lista nr 19 (2017 – 2020) i lista nr 20 (2019 – 2022). Obowiązujące i archiwalne listy można znaleźć na stronie FINA.

Sędziowie główni

(ang. referee)

  • Sławomir Cybertowicz, Wielkopolski OZP (lista nr 20)
  • Ewa Furman, Podkarpacki OZP (lista nr 19)
  • Waldemar Kilian, Śląski OZP (lista nr 20)
  • Zofia Kozina-Oloś, Opolski OZP (lista nr 19)
  • Mirosława Legutko, Małopolski OZP (lista nr 19)
  • Magdalena Seliga-Zielska, Warszawsko – Mazowiecki OZP (lista nr 20)

Starterzy

(ang. starter)

  • Jarosław Jankowski, Lubuski OZP (lista nr 19)
  • Piotr Kapcewicz, Łódzki OZP (lista nr 20)
  • Jakub Krzywda, Wielkopolski OZP (lista nr 20)
  • Paweł Wiśniewski, Małopolski OZP (lista nr 19)

World Para Swimming

Międzynarodowa Federacja Pływania Osób z Niepełnosprawnością (WPS) przyznaje uprawnienia sędziego międzynarodowego po ukończeniu kursu oraz zaliczeniu egzaminu (teortetycznego i praktycznego). WPS wyróżnia trzy poziomy sędziowskie, gdzie poziom pierwszy (Level 1) jest najniższym poziomem, a poziom trzeci (Level 3) najwyższym. Spośród sędziów na poziomie trzecim, WPS nominuje na okres 4 lat, 25 sędziów z całego świata do grupy podstawowej (Core Group). Sędziowie z grupy podstawowej są powoływani na główne zawody międzynarodowe (np. Mistrzostwa Kontynentalne, Mistrzostwa Europy, Igrzyska Paraolimpijskie) w pierwszej kolejności.

Pełną listę sędziów międzynarodowych World Para Swimming (wszyscy sędziowie na poziomie trzecim) można zobaczyć tutaj.

Sędziowie należący do grupy podstawowej (2018 – 2021)

  • Marek Grzywacz, Warszawsko-Mazowiecki OZP
  • Jakub Krzywda, Wielkopolski OZP

Pozostali sędziowie na poziomie trzecim

  • Paweł Wiśniewski, Małopolski OZP

Byli sędziowie międzynarodowi

  • lista FINA nr 18 (2015 – 2018)
    • Sławomir Cybertowicz, Wielkopolski OZP – sędzia główny
    • Beata Gałuza, Warszawsko – Mazowiecki OZP – sędzia główny
    • Waldemar Kilian, Śląski OZP – sędzia główny
  • lista FINA nr 17 (2013 – 2016)
    • Ewa Furman, Podkarpacki OZP – sędzia główny
    • Zofia Kozina-Oloś, Opolski OZP – sędzia główny
    • Mirosława Legutko, Małopolski – sędzia główny
    • Jarosław Jankowski, Lubuski OZP – starter
    • Paweł Wiśniewski, Małopolski OZP – starter
  • lista FINA nr 16 (2011 – 2014)
    • Anna Staroń, Małopolski OZP – sędzia główny
    • Beata Gałuza, Warszawsko – Mazowiecki OZP – sędzia główny
    • Waldemar Kilian, Śląski OZP – sędzia główny
  • lista FINA nr 15 (2009 – 2012)
    • Ewa Furman, Podkarpacki OZP – sędzia główny
    • Piotr Bujak, Lubelski OZP – starter
    • Paweł Wiśniewski, Małopolski OZP – starter
  • lista FINA nr 14 (2007 – 2010)
    • Bartosz Fabijańczyk, Łódzki OZP – sędzia główny
    • Zofia Kozina-Oloś, Opolski OZP – starter
  • lista FINA nr 13 (2005 – 2008)
    • Witold Kuczmiński, Śląski OZP – sędzia główny
    • Eugeniusz Waraksa, Warszawsko – Mazowiecki OZP – sędzia główny
    • Bogdan Ciundziewicki, Pomorski OZP – sędzia główny
    • Andrzej Wiśniewski, Małopolski OZP – starter
Instagram