Przedstawiono szczegóły nowej konkurencji wyścigu sprinterskiego, wprowadzono rozwiązania pro-ekologiczne na platformie żywieniowej oraz doprecyzowano procedury ustalania ostatecznej kolejności zawodników w przypadku awaryjnego przetrwania wyścigu.
Liczę, że wprowadzone zmiany przyczynią się do dalszej popularyzacji pływania na wodach otwartych i pozwolą lepiej dbać o środowisko naturalne.
Knockout Sprint – nowy format konkurencji na wodach otwartych
W przepisach po raz pierwszy zostały ujęte szczegółowe zapisy nowego formatu sprinterskiego pływania na wodach otwartych – Knockout Sprint.
Standardowo, konkurencje Knockout Sprint będą rozgrywane z podziałem na płeć i będą polegać na stopniowym wykluczaniu zawodników po każdej rundzie aż do serii finałowej. Konkurencja podzielona jest na rundy od dystansu najdłuższego (1. runda – 1500 metrów) poprzez 1000 metrów (2. runda), aż do najkrótszego finału (500 metrów).
W zależności od liczby zawodników 1. runda podzielona zostanie na fale.
Do kolejnej rundy awansować będzie 10 najlepszych zawodników każdej fali – decyduje miejsce na mecie (nie czas). Dziesięciu najlepszych zawodników z drugiej rundy awansuje do finału – tu również decyduje kolejność na mecie w każdej fali, a nie czas zawodnika. Pozycje startowe pierwszej rundy będą losowane, natomiast każdej kolejnej rundy przydzielane będą na podstawie miejsca na mecie wcześniejszego etapu konkurencji.
W mistrzostwach międzynarodowych, każda federacja krajowa będzie mogła wystawić po 2 zawodników obydwu płci.
Nagradzani będą zawodnicy, którzy zajmą miejsca I – III.
Co więcej, potwierdzono, że konkurencja Knockout Sprint zostanie włączona do Programu Mistrzostw Świata oraz Mistrzostw Świata w Pływaniu na Wodach Otwartych Juniorów pod warunkiem uzyskania porozumienia pomiędzy World Aquatics a lokalnym komitetem organizacyjnym. Konkurencja Knockout Sprint juniorów będzie mogła odbywać się w kategorii otwartej, czyli z pominięciem przedziałów wiekowych i płci.
Ekologia na platformie żywieniowej
Uszczegółowiono zapis mówiący o tym, że pojemniki, w których zawodnikom podawane jest pożywienie na platformie żywieniowej muszą być wykonane z materiałów biodegradowalnych.
Dzięki wprowadzeniu wymogu zastosowania biodegradowalnych pojemników do karmienia pływaków w trakcie wyścigu, zawody pływania na wodach otwartych będą bardziej przyjazne środowisku.
Kolejność w przypadku awaryjnego zakończenia wyścigu
Dodano również przepis opisujący sytuację awaryjnego zakończenia wyścigu pływania na wodach otwartych i ewakuacji zawodników w sytuacji zagrożenia ich bezpieczeństwa. W przypadku gdy jeden lub więcej pływaków ukończy wyścig przed awaryjnym zakończeniem wyścigu, sędzia główny ustali klasyfikację końcową uwzględniając tych zawodników, którzy już ukończyli wyścig.
Najnowsze komentarze