Nowości w przepisach pływania na wodach otwartych World Aquatics
Nowy format konkurencji: Knockout Sprint, obowiązkowe biodegradowalne pojemniki na pożywienie oraz doprecyzowanie sposobu ustalania klasyfikacji końcowej.
Nowy format konkurencji: Knockout Sprint, obowiązkowe biodegradowalne pojemniki na pożywienie oraz doprecyzowanie sposobu ustalania klasyfikacji końcowej.
W pływaniu rywalizacja odbywa się w ramach konkurencji. Kolejność końcową zawodników w konkurencji ustala się na podstawie uzyskanych przez nich czasów. Konkurencja zdefiniowana jest przez dystans, styl, płeć oraz kategorię wiekową.
Niniejszy artykuł jest pierwszym z serii tekstów omawiających przepisy pływania. Omówienie przepisów rozpoczynamy od pierwszego rozdziału pod tytułem „kierownictwo zawodów”.
Zapis rozmowy z sędzią międzynarodowym parapływania Jakubem Krzywdą, którą 6 września przeprowadził w Radiu 357 Marcin Łukawski.
marzeniem wielu sędziów pływania. Te najważniejsze imprezy, rozgrywane, co do zasady, raz na 4 lata, są niewątpliwie niezwykłym wydarzeniem sportowym, stanowiącym zazwyczaj główny cel wieloletnich przygotowań poszczególnych zawodników.
Zmiany sztafetowe są jednym z najtrudniejszych do oceny elementów wyścigu. Na ich poprawności mają wpływ setne części sekundy, a decyzje oparte jedynie na osobistej obserwacji wyścigu przez sędziów potrafią wzbudzać wiele kontrowersji. Aby wyeliminować czynnik ludzki z oceny zmian sztafetowych i uczynić przez to ten proces bardziej obiektywnym i transparentnym, producenci systemów pomiaru czasu opracowali…
Dowiedz się więcej
Międzynarodowa Federacja Pływania Osób z Niepełnosprawnością (World Para Swimming) przyznaje uprawnienia sędziego międzynarodowego po ukończeniu kursu oraz zaliczeniu egzaminu (teoretycznego i praktycznego). Pełną listę sędziów międzynarodowych World Para Swimming można zobaczyć tutaj. Sędziowie międzynarodowi aktywni i certyfikowani na rok 2024
World Aquatics przyznaje uprawnienia sędziów międzynarodowych pływania na wodach otwartych na okres czterech lat. Nowe listy publikowane są co dwa lata. Obecnie obowiązują lista nr 14 (2021 – 2024) i lista nr 15 (2023 – 2026). Pełne listy można znaleźć na stronie World Aquatics. Polscy sędziowie na aktualnie obowiązujących listach Byli sędziowie międzynarodowi pływania na…
Dowiedz się więcej
Chcesz zostać sędzią pływania, ale nie do końca zdajesz sobie sprawę z jakimi obowiązkami się to wiąże? Zastanawiasz się ile czasu trzeba poświęcić na działalność sędziowską w pływaniu? Jesteś w odpowiednim miejscu – w poniższym tekście postaram się rozwiać Twoje wątpliwości!
Czy wiesz czym różni się start na początku wyścigu od zmiany sztafetowej? Jakie ograniczenia dla obu elementów nakładają przepisy pływania? W jaki sposób odbywa się ocena tych elementów podczas zawodów? Oraz jakie są najczęstsze błędy związane z oceną tych elementów i jak ich uniknąć?
Najnowsze komentarze