Błąd komisji sędziowskiej po błędzie zawodnika

Błąd komisji sędziowskiej po błędzie zawodnika

Niniejsze studium przypadku oparte jest na sytuacji, która miała miejsce w trakcie Mistrzostw Świata na krótkim basenie Dubaj 2010.

W trakcie finału konkurencji 100 m stylem grzbietowym mężczyzn reprezentant Francji, Camille Lacourt, płynąc na torze 5, po starcie przepłynął pod wodą ponad 15 metrów (jego głowa nie złamała powierzchni wody przed 15 metrem). Sędzia stylu, który dostrzegł przewinienie znajdował się po przeciwnej stronie niecki, niż sędzia główny i w wyniku złej komunikacji pomiędzy członkami komisji sędziowskiej informacja o błędzie nie dotarła natychmiast do sędziego głównego. Ten, uważając, że wszyscy zawodnicy ukończyli dystans w sposób zgodny z przepisami, zatwierdził wyniki wyścigu, po czym zostały one wyświetlone na tablicy świetlnej jako oficjalne.

Po chwili, jeszcze przed rozpoczęciem rozgrywania kolejnej konkurencji sędzia stylu, który zaobserwował błąd, zgłosił go sędziemu głównemu. Sędzia główny uznał zgłoszony błąd i nakazał zmianę wyników uwzględniającą dyskwalifikację zawodnika i ponowne wyświetlenie ich na tablicy. Omyłkowo wyświetlono informację o dyskwalifikacji innego zawodnika. Sędziowie natychmiast spostrzegli swój błąd i poprawione wyniki, tym razem z dyskwalifikacją Lacourta ukazały się na tablicy świetlnej.

Federacja Francuska wniosła protest przeciwko decyzji komisji sędziowskiej.

Ze względu na błędy popełnione przez sędziów Komisja Komitetu Technicznego Pływania (odpowiednik komisji odwoławczej na zawodach krajowych) zdecydowała się na zastosowanie przepisu GR 7.5. Kiedy błąd sędziów następuje po błędzie zawodnika, błąd zawodnika nie powinien być brany pod uwagę. W związku z czym wynik Camilla Lacourta został uznany i zdobył on wicemistrzostwo świata. Federacja Francuska wycofała protest.

Stąd też zagadkowe „Camille Lacourt not DSQ” w oficjalnych wynikach.

dubai2010_100back_men

Informacje nt. zaistniałej sytuacji pochodzą od członka Komisji Komitetu Technicznego Pływania Mistrzostw Świata w Dubaju, pana Sorena Korbo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Instagram