Ile czasu zajmuje sędziowanie?

Ile czasu zajmuje sędziowanie?

Chcesz zostać sędzią pływania, ale nie do końca zdajesz sobie sprawę z jakimi obowiązkami się to wiąże? Zastanawiasz się ile czasu trzeba poświęcić na działalność sędziowską w pływaniu? Jesteś w odpowiednim miejscu – w poniższym tekście postaram się rozwiać Twoje wątpliwości!

Sędziowanie pływania wiąże się z koniecznością zarezerwowania sobie czasu na następujące czynności:

  • sędziowanie zawodów,
  • uczestniczenie w szkoleniach i egzaminach,
  • uczestniczenie w działalności Kolegium Sędziów,
  • samodzielne studiowanie przepisów i innych materiałów szkoleniowych.

W dalszej części artykułu opiszę dokładnie każdy z powyższych punktów.

Zawody

Najbardziej oczywistą i najczęstszą czynnością podejmowaną przez sędziów jest uczestniczenie w zawodach i nadzorowanie ich przebiegu.

Liczba rozgrywanych w ciągu roku zawodów, podczas których możesz sędziować, różni się pomiędzy regionami, więc trudno jest podać konkretną wartość. Zazwyczaj im większe miasto i im większa jest liczba klubów pływackich w Twojej okolicy, tym większa jest liczba rozgrywanych w ciągu roku zawodów, a co za tym idzie – okazji do sędziowania.

Najcześciej liczba sędziowanych zawodów mieści się pomiędzy kilkoma a kilkunastoma imprezami w ciągu roku. Większość lokalnych zawodów rozgrywanych jest w ciągu jednego lub dwóch dni. Zazwyczaj są to weekendy, chociaż zdarzają się również imprezy rozgrywane w dni powszednie. Zawody centralne trwają najczęściej dwa lub trzy dni, a seniorskie mistrzostwa Polski to aż pięć dni rywalizacji. Mistrzowskie zawody międzynarodowe są jeszcze dłuższe, mogą trwać nawet osiem dni.

W przypadku powołania na zawody należy zarezerwować sobie czas na:

  • przygotowanie do zawodów – komunikacja z osobą odpowiedzialną za wyznaczenie składu komisji sędziowskiej, spakowanie torby ze strojem sędziowskim i niezbędnymi przyborami, zapoznanie się z informacjami odnośnie zawodów takimi jak na przykład regulamin, program konkurencji, czy lista startowa.
  • dojazd na miejsce zawodów – na początku aktywności sędziowskiej, większość osób sędziuje na zawodach odbywających się w ich miejscu swojego zamieszkania lub w jego bezpośredniej okolicy. W późniejszym etapie kariery sędziowskiej, w przypadku powołania na imprezy centralne (sędziowie związkowi), a zwłaszcza międzynarodowe (sędziowie międzynarodowi), czas na dotarcie na miejsce rozgrywania zawodów może być znacznie dłuższy.
  • uczestniczenie w odprawach sędziowskich – zazwyczaj pierwsza odprawa odbywa się na około godzinę przed rozpoczęciem pierwszego bloku zawodów, a pozostałe odprawy na około 30-45 minut przed każdym blokiem. Dodaktowe odprawy często odbywają się po zakończeniu każdego bloku zawodów w celu omówienia jego przebiegu.

Szkolenia i egzaminy

Uczestnictwo w szkoleniach i egzaminach jest wymagane zarówno aby rozpocząć swoją przygodę z sędziowaniem, jak i po to, aby podnosić własne umiejętności i kwalifikacje.

Jeszcze zanim zostanie się dopuszczonym do sędziowania zawodów, należy przejść podstawowy kurs sędziowski i zaliczyć egzamin. W późniejszym etapie aktywności sędziowskiej uczestnictwo w kolejnych szkoleniach i egzaminach pozwoli Ci na uzyskanie wyższych klas sędziowskich lub dodatkowych kwalifikacji, na przykład do sędziowania zawodów na wodach otwartych lub zawodów osób z niepełnosprawnościami.

Kurs podstawowy jest zazwyczaj najdłuższym szkoleniem. W sumie trwa kilkadziesiąt godzin i jest podzielony na kilka spotkań. Pozostałe szkolenia i egzaminy są zazwyczaj krótsze i zajmują jeden lub dwa dni.

Najczęściej sędziowie uczestniczą w nie wiecej niż jednym szkoleniu i/lub egzaminie w ciągu roku.

Kolegium Sędziów

Poprzez uzyskanie uprawnień sędziowskich zyskasz prawo do uczestnictwa w zebraniach Kolegium Sędziów.

Co cztery lata, w każdym okręgu odbywają się zebrania sprawozdawczo-wyborcze, w trakcie których wybierane są władze sędziowskie następnej kadencji. Takie zebranie trwa kilka godzin.

Jeżeli leży to w Twoim kręgu zainteresowań, możesz spróbować włączyć się w działalność w ramach Podkolegium Sędziów lub Prezydium Kolegium Sędziów Okręgowego Związku Pływackiego. Oczywiście taka działalność może wymagać znacznie większego poziomu zaangażowania i zarezerwowania dodatkowych kilku godzin miesięcznie.

Studiowanie przepisów

Sędziowie powinni samodzielnie studiować przepisy pływania i ich interpretacje, regulaminy zawodów, wytyczne sędziowskie oraz inne materiały szkoleniowe. Tak jak zawodnicy poświęcają czas na trening aby jak najlepiej wypaść na zawodach, podobnie sędziowie powinni odpowiednio przygotować się do wypełniania swoich obowiązków.

Od sędziów, szczególnie tych z większym stażem, pełniących wiodące funkcje w trakcie zawodów, oczekuje się bardzo dobrej znajomości przepisów, ich prawidłowej interpretacji i stosowania w trakcie zawodów. Co więcej, podczas omawiania zaistniałych sytuacji z trenerami lub innymi sędziami i uzasadniania podjętych decyzji, powinni oni posługiwać się terminologią zgodną z przepisami pływania. Aby osiągnąć taki poziom znajomości przepisów wymagana jest ich wielokrotna lektura i dogłębne zrozumienie.

Należy pamiętać, że zarówno same przepisy jak i ich interpretacje ulegają zmianom na przestrzeni lat, więc sędziowie muszą stale aktualizować swoją wiedzę i być na bieżąco ze wszystkimi zmianami.

Na samodzielne studiowanie przepisów i innych materiałów należy poświęcić kilka godzin miesięcznie, szczególnie po zmianie przepisów, na początku każdego sezonu lub po dłuższej przerwie w sędziowaniu.

Wierzę, że ten artykuł pomógł Ci zrozumieć jakie działania będziesz podejmować jako sędzia pływania i jaki wymiar czasu będzie na to potrzebny. Jeżeli masz jakieś dodaktowe pytania to zapraszam do komentowania!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Instagram