Jak zmienia się przepisy pływania?
Propozycje zmian w przepisach wychodzą „od dołu”. Wszystko zaczyna się w federacjach krajowych, takich, jak na przykład nasz Polski Związek Pływacki.
Propozycje zmian przesyłane są przez federacje krajowe do Komitetu Technicznego Pływania FINA. Komitet ten składa się z 15. członków, międzynarodowego grona ekspertów w dziedzinie pływania, w tym sędziów międzynarodowych. W latach ’80 i ’90 XX wieku w tym szanownym gremium zasiadał Polak, Bogdan Ciundziewicki. W trakcie rozpatrywania propozycji, Komitet może nanieść własne poprawki. Na koniec tego etapu odbywa się głosowanie odnośnie rekomendacji poszczególnych zmian.
Kolejnym etapem jest rozpatrywanie propozycj zmian przez Biuro FINA, organ wykonawczy składający się z 25. członków. Po rekomendacji zmian przez Biuro przedkłada się je na Kongresie Technicznym FINA. Spotkania organizowane są co cztery lata, przy okazji Mistrzostw Świata FINA.
Uchwalone zmiany są następie wprowadzane we wszystkich federacjach członkowskich. Polski Związek Pływacki, za każdym razem po zmianach zatwierdzonych przez Kongres FINA dokonuje tłumaczenia przepisów na język polski.