Starter

Starter

Starter odpowiedzialny jest za zgodne z przepisami przeprowadzenie procedury startu. To on decyduje o momencie podania sygnału startu i ma możność rozstrzygania, czy start był prawidłowy.

Starter zajmuje miejsce w odległości około 5. metrów od końca niecki, z której ma odbyć się start. Zwrócony jest w stronę zawodników na środkowych torach, tak aby mieć przejrzysty widok na wszystkich startujących zawodników i sędziego głównego. Jeżeli jest to możliwe warto odsunąć się kilka kroków od krawędzi niecki, dzięki temu łatwiej jest obserwować zawodników na najbliższych torach. Taka pozycja obowiązuje przy startach do wszystkich konkurencji.

Kontrolę nad zawodnikami starter przejmuje z chwilą, gdy sędzia główny wyciągnie w jego stronę rękę. Kiedy starter uzna, że zawodnicy są gotowi podaje komendę „na miejsca”. Następnie upewnia się, że wszyscy pływacy zajęli nieruchomą i prawidłową pozycję startową (dla wyścigów rozpoczynających się skokiem: co najmniej jedna stopa na przodzie słupka, dla wyścigów rozpoczynających się z wody: stopy nie mogą opierać się na rynnach przelewowych, a gdy korzysta się z podpór do startu w stylu grzbietowym, obie stopy muszą być w kontakcie ze ścianą lub płytą kontaktową). Po sprawdzeniu poprawności pozycji zawodników i tego, czy sędzia główny utrzymuje wyciągniętą rękę, starter podaje sygnał startu. Opuszczenie ręki przez sędziego głównego jest znakiem dla startera, że ma on wstrzymać start i nie podawać sygnału startowego.

Sygnałem startowym może być gwizdek, sygnał elektroniczny albo strzał z pistoletu. Ustne polecenia powinny być podawane przez mikrofon.

Jeżeli po komendzie „na miejsca” któryś z zawodników porusza się na słupku, np. chwieje się lub „buja” do przodu i do tyłu, należy zaczekać aż znieruchomieje. Jeżeli zajmuje to zbyt długo czasu (ocena startera i sędziego głównego) to należy przerwać procedurę startu. Jeżeli sędzia główny zdecyduje, że było to powód do dyskwalifikacji to bezzwłocznie trzeba poinformować zawodnika, który popełnił przewinienie o dyskwalifikacji. Dopiero po tym wznawia się procedurę startu rozpoczynając od długiego gwizdka sędziego głównego, który jest dla pozostałych zawodników sygnałem, aby weszli na słupki startowe.

Poniżej filmik obrazujący opisaną sytuację. Pamiętny start Eric’a Moussambani na 100 metrów stylem dowolnym w trakcie Igrzysk Olimpijskich w Sydney.

Jeśli przedwczesny start ma miejsce w konkurencji stylu grzbietowego (lub sztafety zmiennej) i sygnał startu nie został dany, należy nakazać zawodnikowi, który popełnił przedwczesny start, wyjść na pomost startowy. Pozostali zawodnicy pozostają w wodzie. Procedurę startu wznawia się od drugiego długiego gwizdka, dającego sygnał pozostałym zawodnikom aby zajęli pozycję startową przy ścianie.

Jeżeli sygnał startowy został dany i wyścig rozpoczął się, a starter uznał start któregoś z zawodników za przedwczesny, powinien poinformować sędziego głównego o swoich zastrzeżeniach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Instagram